Free Shipping On All Orders Over $85!

Occasion

  • Filter by:  

Crushed Calabrian Chili Paste

Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
(10 oz)
Sold Out

Passata Di Pomodorini Di Corbara

Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
(1.25 lbs)

Sun-Dried Tomatoes In Oil

Regular Price
$13.50
Sale Price
$13.50
Regular Price
Unit Price
per 
(7.1 oz)

Fusilli Corti Pasta

Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
(1.1lbs)
Pasqua is here

These Easter treats will add a pop of color to your celebrations this year!

Organic Arrabiata Sauce

Regular Price
$12.50
Sale Price
$12.50
Regular Price
Unit Price
per 
(19.4 oz)

Calamarata Pasta

Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
(1.1 lbs)
Sold Out

Taccole Pasta

Regular Price
$11.50
Sale Price
$11.50
Regular Price
Unit Price
per 
(1.1 lbs)

Linguine Alla Puttanesca Spice Kit

Regular Price
$5.95
Sale Price
$5.95
Regular Price
Unit Price
per 
(2.11 oz)

Nodi Marini Pasta

Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
(1.1 lbs)

Organic Oregano Bunch

Regular Price
$7.90
Sale Price
$7.90
Regular Price
Unit Price
per 
(0.8 oz)

Condi Spaghettata Spice Kit

Regular Price
$5.95
Sale Price
$5.95
Regular Price
Unit Price
per 
(2.11 oz)

Sicilian Tomato Sauce

Regular Price
$6.90
Sale Price
$6.90
Regular Price
Unit Price
per 
(11.6 oz)
Sold Out

Cerignola Green Olives

Regular Price
$14.60
Sale Price
$14.60
Regular Price
Unit Price
per 
(1.25 lbs)
Sold Out

Capricci Pasta

Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
(1.1 lbs)

Organic Basil Pesto Sauce

Regular Price
$11.50
Sale Price
$11.50
Regular Price
$11.50
Unit Price
per 
(6.34 oz)

Bucatini Pasta

Regular Price
$17.50
Sale Price
$17.50
Regular Price
Unit Price
per 
(2.2 lbs)

Gluten Free Pasta Flour

Regular Price
$13.50
Sale Price
$13.50
Regular Price
Unit Price
per 
(1.1 lbs)

Tuscan Salt Blend Large

Regular Price
$16.50
Sale Price
$16.50
Regular Price
Unit Price
per 
(7.76 oz)
Sold Out

Pappardelle Pasta

Regular Price
$16.80
Sale Price
$16.80
Regular Price
Unit Price
per 
(2.2 lbs)
Sold Out

Fusilli Lunghi Pasta

Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
(1.1 lbs)

Rigatoni Alla Silana Spice Kit

Regular Price
$5.95
Sale Price
$5.95
Regular Price
Unit Price
per 
(2.11 oz)

Pennette all Arrabbiata Spice Kit

Regular Price
$5.95
Sale Price
$5.95
Regular Price
$5.95
Unit Price
per 
(2.11 oz)

L'Imperatore Extra Virgin Olive Oil

Regular Price
$37.50
Sale Price
$37.50
Regular Price
Unit Price
per 
(17 oz)
Sold Out

San Marzano Tomato D.O.P. Whole Hand-Peeled in Tomato Juice

Regular Price
$25.50
Sale Price
$25.50
Regular Price
Unit Price
per 
(2.2 lbs)

Organic Tomato Passata

Regular Price
$11.50
Sale Price
$11.50
Regular Price
Unit Price
per 
(18.34 oz)

Gluten Free Bread And Pizza Flour

Regular Price
$13.50
Sale Price
$13.50
Regular Price
Unit Price
per 
(1.1 lbs)

Gnocchetti Napoletani Pasta

Regular Price
$17.50
Sale Price
$17.50
Regular Price
Unit Price
per 
(2.2 lbs)

Gemelli Pasta

Regular Price
$15.20
Sale Price
$15.20
Regular Price
$15.20
Unit Price
per 
(2.2 lbs)

Penne Alla Campagnola Spice Kit

Regular Price
$5.95
Sale Price
$5.95
Regular Price
Unit Price
per 
(2.11 oz)

Il Sole Extra Virgin Olive Oil

Regular Price
$38.40
Sale Price
$38.40
Regular Price
Unit Price
per 
(17 oz)

Organic Sun-Dried Tomatoes in Extra Virgin Olive Oil

Regular Price
$12.50
Sale Price
$12.50
Regular Price
Unit Price
per 
(4.05 oz)

Classic Carnaroli Rice

Regular Price
$17.50
Sale Price
$17.50
Regular Price
Unit Price
per 
(2.2 lbs)

Pasta Mista

Regular Price
$8.90
Sale Price
$8.90
Regular Price
Unit Price
per 
(1.1 lbs)

Spaghetti Chitarra Pasta

Regular Price
$15.50
Sale Price
$15.50
Regular Price
Unit Price
per 
(2.2 lbs)

Paccheri Pasta

Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
(1.1 lbs)

Lemon Risotto Kit

Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
(8.8 oz)
Sold Out

Tuscan Salt Blend Small

Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
(1.76oz)

Truffle Tagliatelle Pasta

Regular Price
$28.50
Sale Price
$28.50
Regular Price
Unit Price
per 
(8.8 oz)
Sold Out

Strozzapreti Pasta

Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
(1.1 lbs)

What’s on the menu tonight? Whether you’re feeling pasta, pizza, or risotto, we’ve got everything you need to make an authentically Italian meal for dinner. Italian chefs and home cooks alike know that the secret to great flavor is finding the best ingredients and letting them sing without much interference. The first step to cooking as they do? Stocking your pantry with artisan-made, locally-produced staples direct from Italy.

When it comes to pasta, you’ll notice a huge difference when you upgrade to Italian-made varieties. Our Italian pasta maker partners use bronze dies to shape and cut the pasta, giving it a subtle texture that’s substantial, never slippery, and allows the sauce to cling to every curve. They use minimally processed semolina flour, which is more flavorful and nutritious than the ultra-processed stuff used here in the U.S. The finished pasta is air-dried slowly, creating the perfect al dente texture.

Not just any rice will do when you’re making risotto. Specially bred Italian varieties like carnaroli and arborio have just the right starch level to create a creamy, never gluey dish that’s comforting and elegant at the same time. For pizza, the right flour is the key to an elastic, workable dough that will rise beautifully and not deflate in the oven. Our partner has been dedicated to flour in all its forms since 1914; the fourth-generation millers make the most brilliant specialty flours you’ll ever try. Whether you’re making focaccia or a batch of chocolate chip cookies, they’ll make it better.

And no Italian meal would be complete without signature flavor building blocks like perfectly sweet canned tomatoes, organically grown oregano, perfectly smooth olive oil, and zingy Calabrian chile paste. No matter what your family loves to eat, you’ll find the ingredients you need to cook it better here.