READ OUR SHIPPING TIMES HERE TO GET YOUR ORDER FOR THE HOLIDAYS

Piedmont

Piedmont in the northwest of Italy might just be the gourmet capital of the country. That’s a big achievement for a country as rich in culinary delights as Italy! The mountainous region shares a border with France and Switzerland and sits at the base of the Alps, studded with crystal-clear lakes and verdant valleys. It’s renowned for its agricultural bounty, home to decadent specialties including white truffles, Barolo wine, hazelnuts, and much more.

Chocolate is a major industry in Piedmont, and there’s no chocolate more characteristically Piedmontese than gianduja. It was created out of necessity in the early 1800s when Napoleon blocked all French allies—including Italy—from trading goods with the British. This restriction of British supplies included cocoa, which forced Italian chocolatiers to get a bit creative to stretch their supply. They turned to an ingredient they had in abundance: the plump, flavorful hazelnuts that grow in the Langhe mountains, just south of Turin. The chocolate masters created a spread of roughly 70% cocoa and 30% hazelnut paste, and gianduja was born! Today, Turin is famous for this delicious chocolate innovation.

Perhaps the region’s most prized food is the ultra-rare white truffle, which only grows in hills around Alba (it’s sometimes known as the Alba truffle). It’s beloved among food lovers worldwide for its deeply pungent, savory flavor that’s sometimes likened to aged cheese. The Piedmont truffle harvest also includes sweet, nutty summer truffles and earthy black winter truffles, and all three varieties are still foraged by skilled truffle hunters and their well-trained dogs, who sniff among the roots of oak and chestnut trees to find the precious tubers.

From truffle-infused pasta to jams, wine jellies, and plenty of chocolate, we’ve collected the best artisan foods from Piedmont here for you. Experience the bounty of Piedmont delivered right to your door with Giadzy.

Journey To Piedmont Truffles Large Box

5 oz
-
Regular Price
$25.30
Sale Price
$25.30
Regular Price
Unit Price
per 

Bagna Cauda

4.5 oz
-
Regular Price
$16.50
Sale Price
$16.50
Regular Price
Unit Price
per 

Wild Cherry Jam

12.3 oz
-
Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 

Truffle Tagliatelle Pasta

8.8 oz
-
Regular Price
$28.50
Sale Price
$28.50
Regular Price
Unit Price
per 

Mini Rubata Breadsticks

3.5 oz
-
Regular Price
$6.70
Sale Price
$6.70
Regular Price
Unit Price
per 
Sold Out

Classic Carnaroli Rice

2.2 lbs
-
Regular Price
$17.50
Sale Price
$17.50
Regular Price
Unit Price
per 

Fig Preserves Jam

12.3 oz
-
Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
Sold Out

Moscato Wine Jelly

3.9 oz
-
Regular Price
$7.50
Sale Price
$7.50
Regular Price
Unit Price
per 

Assorted Italian Chocolates Box

-
Regular Price
$75.00
Sale Price
$75.00
Regular Price
Unit Price
per 

Hazelnut & Cocoa Spread

7 oz
-
Regular Price
$16.65
Sale Price
$16.65
Regular Price
$16.65
Unit Price
per 

Lemon Marmalade With Lemon Peels

12.3 oz
-
Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 

Dolcetto Wine Jelly

3.9 oz
-
Regular Price
$7.50
Sale Price
$7.50
Regular Price
Unit Price
per 

Bitter Orange Marmalade

12.3 oz
-
Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 

Sicilian Pistachio Spread

11.6 oz
-
Regular Price
$27.20
Sale Price
$27.20
Regular Price
Unit Price
per 

Lavender Honey

8.8 oz
-
Regular Price
$17.50
Sale Price
$17.50
Regular Price
Unit Price
per 

Strawberry Jam

12.3 oz
-
Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
Sold Out

Mini Lingue Crackers

3.5 oz
-
Regular Price
$7.50
Sale Price
$7.50
Regular Price
Unit Price
per 

Mini Jam Sampler

4 1.5-oz jars
-
Regular Price
$22.50
Sale Price
$22.50
Regular Price
Unit Price
per 
Sold Out

Lemon Risotto Kit

8.8 oz
-
Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 

Chocolate-Coated Torrone Cake Bar

8.8 oz
-
Regular Price
$18.30
Sale Price
$18.30
Regular Price
Unit Price
per 

Summer Truffle Slices In Olive Oil

1.2 oz
-
Regular Price
$32.70
Sale Price
$32.70
Regular Price
Unit Price
per 

Arbutus Honey

8.8 oz
-
Regular Price
$18.50
Sale Price
$18.50
Regular Price
Unit Price
per 

Assorted Italian Truffle Tin

0.88 lbs
-
Regular Price
$38.00
Sale Price
$38.00
Regular Price
Unit Price
per 

Apricot Jam

12.3 oz
-
Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 

Wild Blueberry Jam

12.3 oz
-
Regular Price
$11.50
Sale Price
$11.50
Regular Price
Unit Price
per 

Chocolate-Coated Classic Torrone Bar

5.2 oz
-
Regular Price
$12.50
Sale Price
$12.50
Regular Price
Unit Price
per 

White Truffle Acacia Honey

1.41 oz
-
Regular Price
$14.30
Sale Price
$14.30
Regular Price
Unit Price
per 

Mixed Fruit Jelly Candies

3.5 oz
-
Regular Price
$10.00
Sale Price
$10.00
Regular Price
Unit Price
per 

Honey With Hazelnuts

8.11 oz
-
Regular Price
$15.90
Sale Price
$15.90
Regular Price
Unit Price
per 

Coffee Hazelnut Honey

7 oz
-
Regular Price
$13.50
Sale Price
$13.50
Regular Price
Unit Price
per 
Sold Out

Organic Ginger Lemon Candies

2.1 oz
-
Regular Price
$7.50
Sale Price
$7.50
Regular Price
Unit Price
per 

Mara de Bois Wild Strawberry Jam

12.3 oz
-
Regular Price
$12.50
Sale Price
$12.50
Regular Price
Unit Price
per 

Truffle Parmigiano Reggiano Cream

3.17 oz
-
Regular Price
$30.80
Sale Price
$30.80
Regular Price
Unit Price
per 

Chestnut Honey

14.1 oz
-
Regular Price
$20.50
Sale Price
$20.50
Regular Price
Unit Price
per 

Peach Preserves Jam

12.3 oz
-
Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 
Sold Out

Organic Wild Berry Candies

2.1 oz
-
Regular Price
$7.50
Sale Price
$7.50
Regular Price
Unit Price
per 

Italian Alpine Wildflower Honey

14.1 oz
-
Regular Price
$18.90
Sale Price
$18.90
Regular Price
Unit Price
per 

Pan d’aria Tradizione Puffed Crackers

4.6 oz
-
Regular Price
$11.75
Sale Price
$11.75
Regular Price
Unit Price
per 

Plum Jam

12.3 oz
-
Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per 

Artichoke Risotto Kit

8.8 oz
-
Regular Price
$10.50
Sale Price
$10.50
Regular Price
Unit Price
per