
Truffle Ready Risotto Kit
Tartuflanghe
In stock. Ships in 1-2 business days.
-
Regular Price
-
$34.90
-
Sale Price
-
$34.90
-
Regular Price
-
Sold Out
-
Unit Price
- per
- Regular Price
- $34.90
- Sale Price
- $34.90
- Regular Price
Sold Out
- Unit Price
- per
Shipping calculated at checkout.
A gourmet Italian dinner will be yours in minutes with this truffle-ready risotto from the experts at Tartuflanghe! All you need is water and 10 minutes to make one of the most luxurious, sophisticated dishes in Italian cooking. Made with fresh butter, cream, parmigiano reggiano, and umami-packed summer truffles, this innovative, chef-made risotto mix is completely shelf-stable, so you can have it on hand whenever you need a luxurious meal without the work.
There are three commonly harvested types of truffle, each with its own unique characteristics. Black winter truffles are dark and pungent, while white truffles, also known as Alba or Piedmont truffles, are prized for their deeply savory flavor, like aged cheese. Summer truffles, only harvested during the hazy summer months in the Italian countryside, are more delicate than the others, with a sweet, nutty profile.
The family-run Tartuflanghe has specialized in all things truffle for nearly 50 years. In 1975, chef Beppe Montanaro and his wife, Domenica, founded the company to celebrate their home’s most prized delicacy. (The company’s name is a play on words, combining the Italian for truffle, tartufo, with Langhe, where they are based.) Today, they are the stewards of 50 acres of lush woodland in the Piedmont region. Their truffles are still harvested in the old-fashioned way, with specially trained dogs who sniff out the fragrant delicacies underground. They’re dug and sorted by hand to ensure the highest quality with the least impact on the land. In their state-of-the-art solar-powered facility, Tartuflanghe is constantly innovating new ways to showcase truffles and make their unique flavor accessible to all.
There are three commonly harvested types of truffle, each with its own unique characteristics. Black winter truffles are dark and pungent, while white truffles, also known as Alba or Piedmont truffles, are prized for their deeply savory flavor, like aged cheese. Summer truffles, only harvested during the hazy summer months in the Italian countryside, are more delicate than the others, with a sweet, nutty profile.
The family-run Tartuflanghe has specialized in all things truffle for nearly 50 years. In 1975, chef Beppe Montanaro and his wife, Domenica, founded the company to celebrate their home’s most prized delicacy. (The company’s name is a play on words, combining the Italian for truffle, tartufo, with Langhe, where they are based.) Today, they are the stewards of 50 acres of lush woodland in the Piedmont region. Their truffles are still harvested in the old-fashioned way, with specially trained dogs who sniff out the fragrant delicacies underground. They’re dug and sorted by hand to ensure the highest quality with the least impact on the land. In their state-of-the-art solar-powered facility, Tartuflanghe is constantly innovating new ways to showcase truffles and make their unique flavor accessible to all.
Empty into a saucepan and fill the jar with warm water twice, adding the water to the pan. Bring to a boil and cook for about 10 minutes over medium heat, stirring occasionally, until the water is evaporated. Serve immediately. This risotto mix contains Parmigiano Reggiano cheese, cream, butter and salt, so you don’t need to add any extra.
Serves 3-4 people.
rice 75%, powdered cream, anhydrous butter, powdered butter, powdered egg yolk, corn starch, salt, freeze-dried summer truffle (Tuber aestivum Vitt.) 1.3% (like 6.5% of fresh truffle), freeze-dried cheese (PDO Parmigiano Reggiano cheese - milk, salt rennet), flavors, maltodextrins, milk proteins.
Corbara Pomodorini Whole Tomatoes
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(14.1 oz)
Crushed Calabrian Chili Paste
- Regular Price
- $10.50
- Sale Price
- $10.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(10 oz)
Sorrento's Lemon Oil IGP
- Regular Price
- $17.00
- Sale Price
- $17.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(8.4 oz)
Artichoke Spread
- Regular Price
- $10.50
- Sale Price
- $10.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(4.76 oz)
Whole Peeled Corbara Datterino Tomatoes
- Regular Price
- $5.20
- Sale Price
- $5.20
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(14.1 oz)
Gluten Free Pappardelle Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(8.8 oz)
Lemon and Pistachio Amaretti Cookies in Amalfi Tin
- Regular Price
- $15.50
- Sale Price
- $15.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(3.5 oz)
Corbara Yellow Tomatoes
- Regular Price
- $14.50
- Sale Price
- $14.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(1.1 lbs)
Amaretti Del Chiostro Cookie Tin
- Regular Price
- $12.50
- Sale Price
- $12.50
- Regular Price
-
$12.50
- Unit Price
- per
(1.8 oz)
Gluten Free Penne Rigate Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(14.4 oz)
Sorrento's Orange Olive Oil
- Regular Price
- $17.00
- Sale Price
- $17.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(8.4 oz.)
Fusilli Corti Pasta
- Regular Price
- $10.50
- Sale Price
- $10.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(1.1lbs)
Gluten Free Casarecce Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(14.4 oz)
Moor's Head Extra Virgin Olive Oil
- Regular Price
- $58.00
- Sale Price
- $58.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(16.9 fl oz)
Gluten Free Spaghetti Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(14.4 oz)
Linguine Alla Puttanesca Spice Kit
- Regular Price
- $5.95
- Sale Price
- $5.95
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(2.11 oz)
Cerignola Green Olives
- Regular Price
- $14.60
- Sale Price
- $14.60
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(1.25 lbs)
Condi Spaghettata Spice Kit
- Regular Price
- $5.95
- Sale Price
- $5.95
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(2.11 oz)
Organic Oregano Bunch
- Regular Price
- $7.90
- Sale Price
- $7.90
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(0.8 oz)
Gluten Free Pipe Rigate Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
(14.4 oz)

