
Ziti Corti Pasta
-
Regular Price
-
$16.95
-
Sale Price
-
$16.95
-
Regular Price
-
$16.95
Sold Out
-
Unit Price
- per
- Regular Price
- $16.95
- Sale Price
- $16.95
- Regular Price
- $16.95
- Unit Price
- per
Setaro’s ziti corti is the best version we’ve ever found of one of the oldest and most well-known pasta shapes. Ziti’s history can be traced back to the Middle Ages, when baked pastas were the fashionable dish of choice for royal banquets and feasts. Ziti was the shape of choice because of its sturdy tubes, which captured sauce and wouldn’t get mushy in the oven—and at that time, there weren’t many other shapes to choose from!
There are a few theories about the origin of its name that all involve weddings. Some say it comes from zito, which means "bride" or "groom" in the Sicilian dialect. Others say it’s derived from zitella, which was the word for a single woman. The pasta was served at the wedding to mark the bride’s last moments as a zitella. No matter what you’re celebrating, ziti is always a good choice.
Since 1939, the Setaro family have been making pasta on a winding street in Torre Annunziata in Naples. Their factory is on the same street, in fact, where Giada's grandfather once made his own pasta. The semolina flour they use is minimally processed, creating a more flavorful product than those commonly found in the U.S. The company air-dries its pasta in the cool, salt-tinged breezes that blow in through wild rosemary bushes from the Mediterranean coast, a practice that makes for a delightfully chewy finished product.
A classic Neapolitan ziti al forno layers the pasta with tomato sauce and lots of melty mozzarella and parmigiano; customize it to your taste with add-ins like roasted veggies and small meatballs.
Setaro does not include a cooking time on their pasta bags; they recommend that savvy cooks should start tasting the pasta after about 10 minutes of boiling to catch it at the perfect al dente texture. For baked dishes, take a couple of minutes off the cook time and drain the pasta when extremely al dente, since it will finish cooking in the oven.
Corbara Pomodorini Whole Tomatoes
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Crushed Calabrian Chili Paste
- Regular Price
- $10.50
- Sale Price
- $10.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Sorrento's Lemon Oil IGP
- Regular Price
- $17.00
- Sale Price
- $17.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Artichoke Spread
- Regular Price
- $10.50
- Sale Price
- $10.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Whole Peeled Corbara Datterino Tomatoes
- Regular Price
- $5.20
- Sale Price
- $5.20
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Gluten Free Pappardelle Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Lemon and Pistachio Amaretti Cookies in Amalfi Tin
- Regular Price
- $15.50
- Sale Price
- $15.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Corbara Yellow Tomatoes
- Regular Price
- $14.50
- Sale Price
- $14.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Amaretti Del Chiostro Cookie Tin
- Regular Price
- $12.50
- Sale Price
- $12.50
- Regular Price
-
$12.50
- Unit Price
- per
Gluten Free Penne Rigate Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Sorrento's Orange Olive Oil
- Regular Price
- $17.00
- Sale Price
- $17.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Fusilli Corti Pasta
- Regular Price
- $10.50
- Sale Price
- $10.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Gluten Free Casarecce Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Moor's Head Extra Virgin Olive Oil
- Regular Price
- $58.00
- Sale Price
- $58.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Gluten Free Spaghetti Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Linguine Alla Puttanesca Spice Kit
- Regular Price
- $5.95
- Sale Price
- $5.95
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Cerignola Green Olives
- Regular Price
- $14.60
- Sale Price
- $14.60
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Condi Spaghettata Spice Kit
- Regular Price
- $5.95
- Sale Price
- $5.95
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Organic Oregano Bunch
- Regular Price
- $7.90
- Sale Price
- $7.90
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Gluten Free Pipe Rigate Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per

