
Organic Bucatini Pasta
-
Regular Price
-
$11.00
-
Sale Price
-
$11.00
-
Regular Price
-
Sold Out
-
Unit Price
- per
- Regular Price
- $11.00
- Sale Price
- $11.00
- Regular Price
- Unit Price
- per
On first glance, this organic bucatini from Zaccagni looks like a chunkier spaghetti. But look closer, and you’ll see that it’s hollow—the name is derived from the Italian word buco (“hole”). This straw-like shape has a clever double purpose: In addition to soaking up sauce for extra-flavorful bites, the hollow center also ensures that the thick pasta cooks evenly inside and out.
The only ingredients in Zaccagni’s artisan pasta are minimally processed, organically grown semolina flour and pure spring water from the Majella mountains. The dough is pressed through 100-year-old bronze dies, coveted among pasta aficionados. Bronze dies create a rough texture as the pasta passes through them, leaving an uneven surface that’s perfect for absorbing sauce, making every bite more flavorful. Finally, it’s slow-dried at low temperatures to ensure it cooks up tender yet toothsome, with just the right amount of al dente resistance.
Abruzzo is a verdant gem on the eastern coast of Italy, midway down the country’s “boot.” The region is known for its wines, most famously montepulciano d’Abruzzo, and has miles of coastline on the Adriatic Sea. Abruzzo also has the highest concentration of national parkland in Europe, including the stunning peaks of the Majella mountains, home to golden eagles and stunning wildflowers. Zaccagni’s facility is set amongst the foothills of the Majella range, in the medieval town of Miglianico.
Founded by Gianfranco Zaccagni, the company is fiercely proud of its Abruzzo home. Look closely at their pasta packaging and you’ll notice that the transparent window is in the shape of the region! Zaccagni is a testament to the idea that when different experiences and cultures meet, the results are unique.
Corbara Pomodorini Whole Tomatoes
- Regular Price
- $7.50
- Sale Price
- $7.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Crushed Calabrian Chili Paste
- Regular Price
- $10.50
- Sale Price
- $10.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Artichoke Spread
- Regular Price
- $10.50
- Sale Price
- $10.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Corbara Yellow Tomatoes
- Regular Price
- $14.50
- Sale Price
- $14.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Amaretti Del Chiostro Cookie Tin
- Regular Price
- $12.50
- Sale Price
- $12.50
- Regular Price
-
$12.50
- Unit Price
- per
Gluten Free Penne Rigate Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Moor's Head Extra Virgin Olive Oil
- Regular Price
- $58.00
- Sale Price
- $58.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Linguine Alla Puttanesca Spice Kit
- Regular Price
- $5.95
- Sale Price
- $5.95
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Sorrento's Orange Olive Oil
- Regular Price
- $17.00
- Sale Price
- $17.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Cerignola Green Olives
- Regular Price
- $14.60
- Sale Price
- $14.60
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Gluten Free Casarecce Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Fusilli Corti Pasta
- Regular Price
- $10.50
- Sale Price
- $10.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Condi Spaghettata Spice Kit
- Regular Price
- $5.95
- Sale Price
- $5.95
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Organic Oregano Bunch
- Regular Price
- $7.90
- Sale Price
- $7.90
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Gluten Free Pipe Rigate Pasta
- Regular Price
- $7.70
- Sale Price
- $7.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Capricci Pasta
- Regular Price
- $10.50
- Sale Price
- $10.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Mini Rubata Breadsticks
- Regular Price
- $6.70
- Sale Price
- $6.70
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Gluten Free Pasta Flour
- Regular Price
- $13.50
- Sale Price
- $13.50
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Rigatoni Alla Silana Spice Kit
- Regular Price
- $5.95
- Sale Price
- $5.95
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Pennette all Arrabbiata Spice Kit
- Regular Price
- $5.95
- Sale Price
- $5.95
- Regular Price
-
$5.95
- Unit Price
- per

